Borsa endeksi 11 bini gördü

Yapı Kredi Bankası’nın satılacağı haberleriyle alımların arttığı borsada yabancı payı da yüzde 39,4 oldu. Borsa İstanbul’da son dört işlem gününde yükselen BIST 100 Endeksi’nde bu trend dün de güçlenerek devam etti. Endeks gün içinde 11 bin puanın üzerini görürken günü 10.895 puandan kapattı. Endeksin önceki güne göre kazancı yüzde 1,45 olurken gün boyu yapılan işlemlerde 271 milyar liralık hacim kaydedildi. BIST 100 Endeksi’nin yılbaşından bu yana yükselişi ise yüzde 45,85’e ulaştı.

Borsanın dünkü yükselişinde lokomotifin, bankacılık hisseleri olduğu gözlendi. Özellikle Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 61,2 hissesinin Koç Holding tarafından First Abu Dhabi Bank’a satılacağı yönünde sabah saatlerinde haber ajanslarının yayınladığı haberler, yükselişte etkili oldu. Bankacılık sektörü endeksi gün içinde yüzde 8’e kadar yükseldi. Yapı Kredi Bankası hisseleri ise sabah saatlerinde çıktığı tavan fiyattan gün boyu neredeyse hiç inmedi. Gün sonunda Reeder Teknoloji ile birlikte yüzde 9.97’lik oranla en fazla yükselen hisse oldu. Koç Holding hisseleri ise en çok kazandıranlarda yüzde 7.30’luk oranla dördüncü sıraya yerleşti. Yapı Kredi hisselerinin beş günlük yükselişi yüzde 20’ye yaklaştı.

Piyasa değeri

Bankacılık sektörüyle başlayan alımların genele yayılmasıyla gün içinde BIST 100 Endeksi 11 bin puanı aştı ve yeni gün içi rekoru 11.088 seviyesinde kaydedildi. Bu seviyede endeksin günlük kazancı ise yüzde 3’ün üzerinde ölçüldü. Daha sonra kar satışlarıyla gevşeyen endeks, günü 10.895 puandan yüzde 1,45 artışla tamamladı. Borsa İstanbul’daki hisselerin toplam piyasa değeri 14,8 trilyon lira oldu.

Yabancı payı artıyor

Son dönemde Borsa İstanbul’a yabancı ilgisinin de arttığını belirten analistler, borsanın yükselişinin bu yatırımcıların yaptığı alımlarla desteklendiğini belirtiyor. Nitekim Borsa İstanbul’da bir ay önce yüzde 37,5 seviyesinde bulunan yabancı payının dün yüzde 39,4’e ulaştığı gözlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir